هوش تجاری مجموعه توانایی‌ها، تکنولوژی‌ها، ابزار‌ها و راهکارهایی است که به درک بهتر مدیران از شرایط کسب‌وکار کمک می‌کند. ابزارهای هوش تجاری، دیدگاه‌هایی از شرایط گذشته، حال و آینده را در اختیار افراد قرار می‌دهد. با پیاده‌سازی راهکارهای هوش تجاری فاصله موجود بین مدیران میانی و مدیران ارشد و حتی کاربران نهایی از دیدگاه ارتباط اطلاعاتی از میان خواهد رفت و اطلاعات موردنیاز مدیران در هر سطح، در لحظه و باکیفیت بالا در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

در واقع هوش تجاری بر مبنای یک هدف ساده پیاده‌سازی می‌شود: «بهبود کارایی با ایجاد بستر مناسب برای تصمیم‌سازی در سازمان»هنگامی‌که دیدگاه مدیران نسبت به داده‌های سازمانی کامل و جامع است، می‌توان به تصمیمات اتخاذشده اطمینان کامل داشت و مطمئن بود این تصمیمات سازمان را در شرایط رقابتی حفظ می‌کند و همچنین اهداف تعریف‌شده سازمان به دست خواهد آمد.

هوش تجاری، نه به‌عنوان یک محصول و نه به‌عنوان یک سیستم، بلکه به‌عنوان یک معماری و رویکردی جدید موردنظر است که البته شامل مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی و تحلیلی است که به استناد پایگاه‌های داده عملیاتی و تحلیلی به اخذ تصمیم و کمک به تصمیم‌گیری برای فعالیت‌های هوشمند تجاری و کسب‌وکار می‌پردازند .

راهکار انبار داده‏ و هوش‏تجاری ‏زیر ، داده‏هاي سیستم جامع بانکداری و دیگر ‏سیستم‏های عملیاتی بانک را در یکجا جمع‌آوری و آن‌ها را دسته‌بندی موضوعی می‌نماید. اين راهکار، ديدهاي متعددي از اطلاعات بانک را براي لایه های مختلف بانک فراهم می‌كند. مزیت کلیدی اين راهکار در آن است كه با ساده­سازی و قابل‌فهم ساختن مدل داده‏ای، برای کارشناسان و مدیران ارشد امکان تحليل‌ و گزارش‏گیری‏های گوناگون در کمترین زمان ممکن بر روی‌داده‌های بانکی را فراهم می‌سازد.

تصویر مرتبط